digidtyle

بررسی تجزیه ی بیوشیمیایی سنگ های ادراری در بیماران استان قم طی سال های 1386 تا 1389

بررسی تجزیه ی بیوشیمیایی سنگ های ادراری در بیماران استان قم طی سال های 1386 تا 1389

بررسی-تجزیه-ی-بیوشیمیایی-سنگ-های-ادراری-در-بیماران-استان-قم-طی-سال-های-1386-تا-1389

این پایان نامه در قالب فرمت word قابل ویرایش ، آماده پرینت و ارائه به عنوان پروژه پایانی میباشد.


چکیده

مقدمه:

ابتلا به سنگ های کلیوی از زمان های بسیار قدیم شناخته شده بود به نحوی که در بررسی مومیایی های مصری مربوط به 7000 سال قبل سنگ مثانه دیده شده است . سنگ های ادراری سومین بیماری شایع دستگاه ادراری است و شواهد نشان می دهد که میزان بروز این بیماری در چند دهه ی گذشته به طور مستمر افزایش یافته است.بنابر اهمیت این موضوع مطالعه ای با هدف بررسی تجزیه ی بیوشیمیایی سنگ های ادراری در بیماران استان قم طی سالهای 86 تا 89 صورت گرفت.

مواد و روش ها :

بیمارانی که تحت عمل جراحی سنگ کلیه یا مثانه یا حالب قرار گرفته اند معمولا سنگ آنها برای تعیین بیوشیمیایی به آزمایشگاه ارجاع می شود . در این تحقیق با مراجعه به آزمایشگاه های سطح استان قم (خصوصا آزمایشگاه هایی که load کاری بالایی داشته اند) لیست نتایج  تجزیه سنگ در3 سال اخیر دریافت  و در مطالعه گذشته نگر تعداد 255 نفر از این بیماران مورد بررسی قرار گرفتند.متغیرهای این طرح شامل سن جنس و انواع ترکیبات غالب و مغلوب در ساختار سنگها بوده است.لازم به ذکر است که به دلیل تمرکز این پژوهش بر بزرگسالان و بالغین از همان ابتدای کار افراد زیر 14 سال در مطالعه وارد نشدند.در نهایت اطلاعات حاصل توسط نرم افزار آماری SPSS مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

نتایج :

  بر اساس نتایج این مطالعه از بین 255 نمونه مورد بررسی شیوع سنگهای ادراری در مردان حدوداً 5 برابر زنان بوده است.

بیشترین میزان زنان مبتلا به سنگ های کلیوی در گروه سنی بالاتر از 51 سال قرار دارند. این در حالیست که بیشترین مردان درگیر در گروه سنی 41-50 سال قرار داشتند.

در بین ترکیبات شیمیایی غالب و مغلوب در ساختار سنگهای مورد بررسی بیشترین فراوانی به ترتیب از آن کلسیم اگزالات با 3/73% و آپاتیت با 4/42 % بوده است.

همچنین ترکیبات کلسیم اگزالات و اوریک اسید در حالت غالب و مغلوب با متغیر سن ارتباط نشان دادند لکن ترکیب آپاتیت تنها در حالت مغلوب با این متغیر مرتبط بوده است.

از میان ترکیبات مورد بررسی تنها ترکیب سیستین آن هم در حالت غالب با جنسیت ارتباط دارد به طوریکه فراوانی آن در زنان بیشتر است.

بيشترين شيوع سنگ کليه مربوط به سنگ   های کلسيم اگزالات بوده که بايد اين نوع سنگ را در بيماران مبتلا به سنگ در استان قم در نظر داشت به خصوص در مورد درمان و توصيه های پيشگيرانه از عود سنگ. اطلاعات بدست آمده از آناليز شيميايي سنگها مي تواند در طرح ريزی درمان و اصلاح رژيم غذايي جهت جلوگيری از بروز مجدد سنگ كاربرد داشته باشد

 

مقدمه :

ابتلا به سنگ های کلیوی از زمان های بسیار قدیم شناخته شده بود (1و2) به نحوی که در بررسی مومیایی های مصری مربوط به 7000 سال قبل سنگ مثانه دیده شده است (3). سنگ های ادراری سومین بیماری شایع دستگاه ادراری است و شواهد نشان می دهد که میزان بروز این بیماری در چند دهه ی گذشته به طور مستمر افزایش یافته است. (4) در کشورهایی که روی کمربند آفریقایی – آسیایی سنگ (که از مصر و سودان به سمت شرق خاور میانه، هند، پاکستان، تایلند، اندونزی و فیلیپین کشیده شده است) واقع شده یا در مناطق گرم و نیمه گرم قرار دارند، شیوع سنگ های ادراری به میزان نسبتا بالایی گزارش شده است. (5) در تحقیقی که در سال 2005 در ایران انجام گرفت میزان شیوع این بیماری 5.7% گزارش شد. (6) در تشکیل سنگ عوامل متعددی نظیر زمینه ی متابولیک، مشکلات ساختاری و عفونت را بیشتر از سایر موارد دخیل می دانند. تغذیه، ارث، سن، جنس و شرایط اقلیمی نیز در این مورد نقش دارند. (7) مطالعات اپیدمیولوژیک نشان می دهد متوسط شیوع سنگ های کلیوی در افراد مذکر بین 7 تا 15 درصد و در افراد مونث تنها بین 3 تا 6 در صد است. (8و9و10) تخمین زده می شود که حدود 12% افراد در خلال زندگی خود دچار سنگ ادراری می شوند و حداکثر بروز سنگ های ادراری در گروه سنی 50 – 30 ساله دیده می شود. (11) مطالعات نشان می دهد که 8 تا 15 درصد از مردم امریکا در طول زندگیشان به سنگ کلیه مبتلا می شوند. مطالعات در مردان سفیدپوست نشان می دهد که در سن هفتاد سالگی از هر هشت نفر یک نفر به این بیماری مبتلا می باشند.(12)گذشته از درد بسیار شدیدی که برخی از بیماران تحمل می کنندعوارض بسیار ناگواری از جمله نارسایی کلیه ها نیز برای این بیماران محتمل است.(13)

به نظر می رسد که بهترین راه برای کنترل این بیماری و عوارض ناشی از آن به خصوص در کشورهای در حال توسعه پیشگیری از رشد سنگ یا شکل گیری  سنگ جدید باشد.(14)ترکیبات زیادی در ساختار سنگها شناخته شده است که از این میان سنگهای کلسیمی 85-80 درصد آنها را تشکیل میدهند.(15)

 

 

 

 

اهداف پژوهش :

الف ) اهدف اصلي طرح :

تعیین شیوع انواع بیوشیمیایی سنگ  های ادراری در بیماران استان قم طی سالهای 89-86

ب ) اهداف فرعي طرح :

  1. تعیین شیوع انواع بیوشیمیایی سنگ  های ادراری بر اساس جنس در بیماران استان قم طی سال های 89-86
  2. تعیین شیوع انواع بیوشیمیایی سنگ  های ادراری بر اساس سن در بیماران استان قم طی سال­های 89-86
  3. تعیین ارتباط بین نوع بیوشیمیایی سنگ های ادراری و سن در بیماران استان قم طی سال­های 89-86
  4. تعیین ارتباط بین نوع بیوشیمیایی سنگ های ادراری و جنس در بیماران استان قم طی سال­های 89-86

 

سوالات پژوهش یا فرضیه ها :

  1. شیوع انواع بیوشیمیایی سنگ  های ادراری در بیماران استان قم طی سالهای 89-86 چقدر است؟
  2. شیوع انواع بیوشیمیایی سنگ  های ادراری بر اساس جنس در بیماران استان قم طی سال­های 89-86 چقدر است؟
  3. شیوع انواع بیوشیمیایی سنگ  های ادراری بر اساس سن در بیماران استان قم طی سال­های 89-86 چقدر است؟
  4.  بین نوع بیوشیمیایی سنگ های ادراری و سن در بیماران استان قم طی سال­های 89-86 ارتباط وجود دارد.
  5. بین نوع بیوشیمیایی سنگ های ادراری و جنس در بیماران استان قم طی سال­های 89-86 ارتباط وجود دارد.

 

 

محدودیت های پژوهش :

همکاری نکردن برخی آزمایشگاه ها

نداشتن اطلاعات معتبر نتایج آنالیز سنگ در برخی از آزمایشگاه ها

واژه ها و اصطلاحات :

سنگ ادراری : تجمعات چندکریستالی هستندکه از مقادیر متفاوتی کریستالوئید و ماتریکس ارگانیک تشکیل شده اند که در دستگاه ادراری رسوب می کنند.

تجزیه بیوشیمیایی سنگ : روشی برای پی بردن به مواد تشکیل دهنده ی سنگ

 

 

 

دانلود فایل

توجه : فایل بالا دارای پشتیبانی و امکان پیگیری است که با کلیک بر روی (دریافت فایل) نمایش داده خواهد شد

با تشکر از انتخاب شما