digidtyle

تحقیق خودبیمارانگاری،علائم و نشانه ها و درمان آن در روانشناسی

تحقیق خودبیمارانگاری،علائم و نشانه ها و درمان آن در روانشناسی

تحقیق-خودبیمارانگاری-علائم-و-نشانه-ها-و-درمان-آن-در-روانشناسی

این تحقیق در مورد خودبیمارانگاری،علائم و نشانه ها و درمان آن در روانشناسی در 40 صفحه در قالب ورد و قابل ویرایش شامل تعریف،خودبیمارانگاری،علائم و نشانه ها و درمان آن در روانشناسی،دلایل بروز خود بیمارانگاری،هذيان با خيالپردازي،اختلالات رواني،نشانه‌های خودبیمارانگاری،اختلال خود بیمار انگاری،درمان خودبیمارانگاری،خودبیمارپنداری،روانشناسی بیماری خودبیمارانگاری و.....و منابع می باشد.همچنین بررسی میگردد:

فهرست

خود بیمار انگاری.. 3

دلایل بروز خود بیمارانگاری.. 4

سبب شناسي.. 6

علائم بارز: 6

درمان.. 6

دارو درماني: 6

ـ درمان روانشناختي: 7

اختلالات تفکر. 7

اختلال در تفكر به چهار صورت امكان پذير است : 7

اختلال در فرم تفكر. 8

اختلال در جريان تفكر. 8

تفاوت هذيان با خيالپردازي.. 10

اختلالات رواني چیست ؟. 11

علل ررفتار نابهنجار و بیماری های روانی: 11

انواع اختلالات رواني.. 11

اختلالات روانی.. 12

روان نژندي ها (نوروزها) 13

سبب شناسي.. 16

چرا و چگونه شروع می‌شود؟. 19

جرقه‌ها از کجا است؟. 19

نشانه‌های خودبیمارانگاری.. 20

عوارض عدم درمان.. 21

سوالاتی که از پزشک باید پرسید. 22

چه توقعی از پزشک خود دارید؟. 22

درمان چیست؟. 23

درمان‌های خانگی.. 23

اختلال خود بیمار انگاری.. 25

اختلال خودبیمارانگاری، چرا و به چه دلیل؟. 26

ویژگی های شخصیتی و خلقی.. 26

شیوه تربیتی والدین.. 27

علل روان شناختی.. 28

دلایل بروز خودبیمارانگاری.. 29

علایم بارز 36

تداوی.. 37

منابع: 39

 

 

 

 

 

 

 

 

 

خودبیمارانگاری چیست؟

خود‌بیمارانگار یا هیپوکند‌ریاک (hypochondriac)، در اصطلاح روان‌ شناسی و روان ‌پزشکی به شخصی اطلاق می‌ شود که با وجود برخورداری از سلامت بدنی، خود را بیمار می‌ داند و همواره از دردهای خیالی شکایت می‌ کند. ترس بيمارگون يا اعتقاد به داشتن يک بيماري جدي با وجود اينکه بيمارئي وجود ندارد ـ هرکدام از اعضاء بدن ممکن است درگير شوند. از همه شايعتر درگيري سيستمهاي گوارشي و قلبي عروقي است.
این تصور خودبیمارانگارانه، زمانی بیماری تلقی می‌ شود که حدود ۶ ‌ماه از آغاز آن بگذرد و با ‌وجود تایید سلامت بدن توسط پزشک، شخص هم‌ چنان بر بیمار بودن خود اصرار ‌‌ورزد و در نهایت، ترس از بیمار بودن، شخص را مدام به کلینیک ‌ها و درمانگاه‌ های مختلف جهت آزمایش و تجویز دارو بکشاند که به آن “سندرم بیمار خیالی” نیز می گویند.

خودبیمارانگاری‌ عبارت‌ است‌ از اختلالی‌ که‌ در آن‌ فرد اعتقاد زیادی دارد که‌ مبتلا به‌ یک‌ بیماری‌ جدی‌ یا مرگبار است‌، علی ‌رغم‌ این‌ که‌ معاینات‌ و بررسی ‌های‌ کامل پزشکی‌، هیچ‌ مشکلی‌ را نشان‌ نمی دهند.

چنین فردی معمولا در مورد بیماری ‌ها، تشخیص‌ و درمان‌ آن ها اطلاعات‌ زیادی‌ کسب‌ می ‌کند، زیرا به‌ پزشکان‌ زیادی‌ مراجعه‌ می کند و تحت‌ بررسی ‌های‌ زیادی‌ قرار می ‌گیرد. درعلم روانپزشکي به شخصي که از سلامت بدني برخوردار است ولی خود را بيمار مي انگارد هيپوکندرياک يا خودبيمارانگار گويند. تشخيص اين حالت زماني صورت مي گيرد که شخص طي حداقل شش ماه عليرغم اطمينان خاطر از لحاظ پزشکي ، خود را متقاعد نموده که بيمار است و يا مي ترسد که بيمار باشد . 
یکی دیگر از اختلالات شایع و آزار دهنده ، اختلال خود بیمار انگاری نام دارد ، این اختلال به این صورت است که شخص فکر می کند که مبتلا به بیماری سختی شده است که درمان آن بسیار دشوار می باشد. این موضوع به مرور می

دانلود فایل

توجه : فایل بالا دارای پشتیبانی و امکان پیگیری است که با کلیک بر روی (دریافت فایل) نمایش داده خواهد شد

با تشکر از انتخاب شما