digidtyle

ارزش های سیاسی در معنای زندگی و اندیشه امام علی (ع)

ارزش های سیاسی در معنای زندگی و اندیشه امام علی (ع)

ارزش-های-سیاسی-در-معنای-زندگی-و-اندیشه-امام-علی-(ع)

دانلود تحقیق ارزش های سیاسی در معنای زندگی و اندیشه امام علی (ع)  125 ص 

 

 

مقدمه“

خداوندا، سپاس تو را همچنانكه خود را سپاس گفته اي و برتر از آنچه هر گوينده اي گويد، هستي. خداوندا! درود و سلام فرست بر برترين آفريدگان، آنكه او را به حق بر انگيختند، تا بيم دهنده ي جهانيان باشد (محمد بن عبدالله و بر امامان راهنما از خاندان پاك او.)

خداوندا! توفيق ده تا برسيم به آنچه كه از خشنودي تو آرزو داريم و در راه هاي نزديكي جستن به خويش ياريمان ده و گام هايمان را استوار كن تا پيرو راه ياوران تو باشيم[1]. خداوندا! ما را ياري فرما كه با استفاده از نهج البلاغه، اين راه نور و هدايت در زندگاني خود موفق شويم و به آنچه تو از ما انتظار داري، دست يابيم.

خداوند قرآن را بر پيامبر فرستاد و وي به مردم آموخت و علي(ع) با استفاده از آن آموخته ها و علم بي پايانش، نهج البلاغه اي نوشت كه مانند آن هرگز ديگر نخواهد آمد.

زيرا سه فصل زندگي آن حضرت، مكتب و وحدت و عدالت بود و مذهب او رهبري و برابري بود و فداكردن همه مصلحت ها در پاي حقيقت از رفتار ايشان مي باشد. رسول خدا(ص) فرمود: هر كس با دوستي آل محمد(ص) بميرد، شهيد و آمرزيده شده و با توجه و با ايمان كامل مرده است.[2]

پس بهترين وسيله ي تهذيب نفس، محبت اهل بيت مي باشد. ما از خداي منان توفيق جستيم و بر آن شديم تا مقاله اي به مضمون :” ارزش هاي سياسي در معناي زندگي و انديشه ي حضرت علي(ع)“  به ساحت مقدس الهي و همچنين امام زمان (عج)، تقديم نماييم. اين كار به طور كلي چندين هدف داشت. اول ان بود كه مورد قبول درگاه الهي و رضاي او هر چه بيشتر قرار گيريم زيرا بدون رضاي خدا و توكل به سوي او، هر كاري ناقص و به اصطلاح ابتر مي باشد. لذا سخني كه پيرامون زندگي علي(ع) است و همه اش صحبت از حق و خدا بوده است، اگر با ياد خدا و توكل به او و هدف نزديكي هر چه بيشتر به خود او صورت نگيرد! اصلا سزاوار نمي باشد.

و دوم انكه به عنوان يك بنده‌ي خدا، توانايي و استعداد خود را صرف شرح مختصري بر زندگي حضرت علي(ع) كرده باشم. كه نزديكي به اهل بيت، بهترين راه تهذيب نفس است و تهذيب نفس موجب قرب الهي و خشنودي او مي شود.

سوم اين بود كه يك بار ديگر زندگي حضرت علي(ع) را مرور نماييم و بيشتر، رفتارهاي ايشان را كه مربوط به سياست و حكومت آن زمان مي شود، مورد بررسي قرار داديم و ارزش هايي را كه امام علي(ع) در برخورد با حكومت(حكومت خود و يا ديگري) حال در زمان رسول خدا، حال بعد از سقيفه و خلفاي سه گانه و حال در زمان حكومت طلايي خود مورد توجه قرار دادند، تحت عنوان ارزش هاي سياسي بررسي نماييم. در اصل ما در اين مقاله از ابتدا مي خواستيم كه زندگي امام علي(ع) را بررسي كنيم، ولي از آنجايي كه مي‌بايست موضوعي انتخاب شود و و متناسب با آن بحث شود، سعي كرديم به بيان اخلاق توأم با ارزش ها آن هم در رفتارهاي سياسي امام مثلا در فصل اول، نقش وي در زمان رسول خدا و سياست آن زمان و يا در فصل دوم رفتار امام علي در واقعه ي سقيفه و خلفاي سه گانه و در فصل سوم خود حكومت امام، كه مي‌بايست با توجه به آن زندگي امام علي(ع) را مرور كنيم، بپردازيم. همچنين هدف و انگيزه ديگر ما از بررسي رفتارهاي سياسي امام ، اين بود كه اين موضوع، موضوعي پر بار و متناسب با جهان امروز مي باشد و نقش علي (ع) در سرنوشت امت و رفتارهاي سياسي ايشان، افق هاي سياسي بسياري را بر روي همه ي افراد جامعه، در امروز و فردا و در داخل دستگاه حكومت و يا خارج آن، مي گشايد. در مورد استفاده ي ما از قرآن و نهج البلاغه مي توان گفت كه بيشتر از قرآن در وقتي كه در فصل اول راجع به حقيقت امام و شخصيت حضرت بحث مي كرديم، استفاده كرده و از مقولات اخلاقي و سياسي نهج البلاغه نيز بيشتر از ساير قسمت هاي اين كتاب شريف، به خصوص در مورد عملكرد امام با دشمنان سه گانه ي دوران حكومتش در اين تحقيق، استفاده شده است. هدف نهايي هم اين بود كه بعد از مرور سه فصل زندگي حضرت كه متناسب با آن ما سه فصل اول خود را آورديم، در آخر ثابت شود كه علي(ع) داراي سياستي پيوند خورده با ارزش ها داشت و اينكه آن ارزش ها كدامند؟ بايد خواننده اين مقاله را بخواند و به طور پراكنده آن ارزش ها را بيابد، هر چند به طور فشرده ارزش ها در قسمت جمع بندي و نتيجه گيري اين تحقيق نه به صورت موردي بلكه در قالب متوني مثلا «يك پيام براي سياستمدار» امروز آورده شده است.

 

 - فلسفه نيايش - دكتر علي شريعتي - ص76 .

- داستان هاي شگفت - آيت ا... سيدعبدالحسين دستغيب - ص192

دانلود فایل

توجه : فایل بالا دارای پشتیبانی و امکان پیگیری است که با کلیک بر روی (دریافت فایل) نمایش داده خواهد شد

با تشکر از انتخاب شما